Naposledy aktualizováno: 16.12.2020 15:50:18
Na úvodní stranu

Knihovna Stěžírky

 

Tisková zpráva

2. 11. 2020

Více najdete na www.nkp.cz a www.mzk.cz

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna opět zpřístupní knihy online

Praha, Klementinum: Studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol registrovaných ve federaci eduID.cz mohou od 2. listopadu 2020 využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Národní knihovna získala ke zveřejnění souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a  také souhlasné stanovisko Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Tyto subjekty daly souhlas bez nároku na finanční plnění. Zpřístupněno tak bude více než 215.000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran. Své digitální fondy mohou postupně zveřejnit i další knihovny.

Dohoda umožňuje studentům a pedagogům vyšších odborných a vysokých škol i vědeckým pracovníkům těchto institucí, které jsou registrovány ve federaci eduID.cz, přístup k digitalizovaným fondům online formou aplikace Kramerius. „Velmi si vážím přístupu kolektivních správců autorských práv, nakladatelů i knihkupců, kteří nám poskytli souhlas se zpřístupněním. Po této službě byla v posledních týdnech velmi intenzivní poptávka a věřím, že to řadě studentů a vysokoškolských pedagogů ulehčí práci,“ říká Vít Richter, generální ředitel Národní knihovny. „Po dobu uzavření knihoven si budou moci uživatelé s registračními údaji eduID naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů. Pravidla jsou v tomto ohledu stejná jako v jarních měsících,“ dodává Richter. Národní knihovna tímto eliminuje nelegální šíření publikací.

Nositelé práv stejně jako nakladatelé vydaných děl mohou požádat Národní knihovnu a Moravskou zemskou knihovnu o vyřazení titulů ze zveřejněné databáze.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka v této souvislosti uvádí: „Zavřená knihkupectví, nakladatelé s plnými sklady knih, které vytiskli na vánoční trh. K tomu žádná specifická podpora od státu. Pro Svaz českých knihkupců a nakladatelů to tentokrát bylo těžké rozhodování. Přesto jsme odhlasovali, že navzdory kritické situaci, ve které jsme se ocitli, umožníme zejména studentům a badatelům, aby se prostřednictvím knihoven dostali k digitálním formátům knih, které si momentálně nemohou fyzicky vypůjčit. Všechny, kteří toho využijí, prosíme, aby si zapamatovali, jaké to bylo nemít přístup ke knihám, a aby si uvědomili, že bez podpory nakladatelů a knihkupců může být vydávání knih do budoucna téměř nemožné.“

Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou. Kompletní digitální fondy MZK a NK ČR lze najít po přihlášení na adrese https://www.ndk.cz nebo na adrese https://dnnt.mzk.cz.

 

Beseda s Mgr. R. Nečasovou (viz foto)

Ve dnech 30. 1. a 18. 2. 2020 jsem do knihovny Stěžírky pozvala pí Mg. Radku Nečasovou na besedu, milé povídání o zdraví. První část se týkala sacharidů, glutamanů, minerálů a vitamínů. Další část besedy, která pokračovala za 14 dnů, byla o diabetu, dně, vysokém tlaku… Také přišly na řadu recepty z bylin. Bylo to velmi milé posezení a povídání se spoustou dotazů. Obdivovala jsem paní magistru z vyčerpávajících odpovědí (vědomostí)! Tak zase příště na shledání.

 

Vánoční večírek knihovny 2019 (fotogale­rie)

 A zase nastal ten vánoční čas a naše „rozloučení se starým rokem“ v knihovně. Sešly jsme se 16. 12.2019 a už zase v menším počtu, ale tvrdošíjně si nosíme své sladkosti a chlebíčky a obložené talířky a oříšky a…a… Prostě vše co patří ke slavnostnímu večeru. Paní Eva Kloučková nám opět přednesla svůj básnický přípitek a pak pijeme kávu a čaj a víno a ochutnáváme vše co je na stole a povídáme o tomto a tamtom. Pak jsou na řadě milé dárečky a večer plyne dál. A zase to tak rychle uteklo, musíme domů věnovat se přípravě těch velikých vánoc, kterou za pár dnů nastanou doma. Ať jsme všechny zdravé a šťastné….

 

Druhé setkání seniorů Stěžírek a Charbuzic.   (viz fotogalerie)

Podruhé a předvánočně jsme se opět sešli dne 11. prosince 2019 v KD Stěžírky. Sál byl vánočně vyzdoben, na stolech milé dárečky od dětí ze ZŠ Stěžery,  z MŠ Stěžery nám kolektiv kuchařek připravil výborné chlebíčky a cukroví a na talířek ještě přidala stejně vynikající štafetku pí Květa Tichá. Začátek předvánočního odpoledne s přáním krásných vánoc zahájila pí K. Odvárková přípitkem se všemi návštěvníky. Dalším pokračováním byla přednáška Mgr. R. Nečasové O reflexní terapii, alternativní léčbě a jak si udržet zdraví. Povídání o reflexních bodech, o prospěšnosti i škodlivosti potravin, apod., mělo jediný problém – málo času!! U vánočního stromečku a krásného betlému, který nám zapůjčila pí Jitka Kloučková, už čekali malí školáčci z družiny ZŠ Stěžery pod vedením pí Vlasty Žampové. Nacvičené básničky, písničky a hra na flétnu, nás dostali do vánoční atmosféry úplně. A další na řadě byly informace ze zasedání OÚ Stěžery od našeho zastupitele p. J. Kloučka. I dění v našich obcích nás velmi zajímalo. A konečně nastala volná zábava. Prohlížení fotek, povídání „Jak se máte, co děláte, není vás vidět, co zdraví a co ten a onen….“ A někteří už museli domů, jiní zůstávali a ještě povídali….

 Doufám, že to byl krásný předvánoční večer pro všechny zúčastněné. A jenom závěrem „Tak zase příště!!!“

Děkujeme za podporu Obecnímu úřadu, pod jehož záštitou vydatně přispěli pomocnou rukou Osadní výbor (pí Marcela Dolanská, Jana Javůrková) Kulturní komise (pí Květa Tichá) a Knihovna Stěžírky (K. Odvárková).

 

První setkání seniorů Stěžírek a Charbuzic. (viz fotogalerie)

Dne 15. května 2019 jsme se sešli v KD Stěžírky na Prvním setkání seniorů, které pořádala sociální komise při OÚ Stěžery a knihovna Stěžírky. Program jsme zahájili přednáškou pana Ing. Kupky. Řekl nám mnoho zajímavého o chování včel, problémech kolem včelařství, o přírodě a počasí, které dokáže (kromě lidí) ohrozit jak včely, tak i jejich produkty. Přinesl nám k ochutnání vlastní medy, byly vynikající. Vysvětlil nám, jak poznat falšované medy, ukázal a vysvětlil certifikáty, apod. Bylo to velmi zajímavé, ale byl čas i na další akci. Tou bylo občerstvení a prohlídka fotografií z historie Stěžírek, které dříve byly samostatnou obcí se svými vlastními radostmi i problémy. Autorem fotek je pí Eva Kloučková, která dokázala rozproudit debatu nad foto „a víte kdo je tento a tento… a to bylo tehdy… „. A čas běžel, přímo utíkal. Někteří se zvedali „už musíme“ jiní ještě poseděli a povídali. Při odchodu zněla na rozloučenou věta „tak příště si to zopakujeme! Už se těšíme!

 

 

Evropa čte – čtěte s námi!

Jeden z pěti patnác­tiletých neumí moc dobře číst. V Evropě postrádá literární dovednosti 73 milionů dospělých.

Udělejte proti tomu něco! My víme co!

Od 23. dubna do 9. května 2019 se připojte ke DNŮM DĚTSKÉHO ČTENÍ.

Proč právě tento termín?

23. duben je Světový den knihy  a 9. 5. začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha.

Stačí si otevřít svojí oblíbenou knížku a přečíst úryvek:

svým spolužákům ve škole
svým rodičům, sourozencům, prarodičům doma
svým kamarádům v knihovně
komukoliv, kdekoliv
A dejte nám o tom vědět!

Pokud pošlete fotografie, video, prezentaci a dopis či pár řádek o tom, jak, kde, co, komu jste předčítali, dáme vám pro všechny, kteří předčítali, záložku do knihy.

3 skupiny, které se nám budou zdát, že odvedly nejlepší, nejzajímavější či nejinspirativnější práci, odměníme krabicí knih! Krabicí od banánů, což je 15 kilo knížek!

PROJEKT DNY DĚTSKÉHO ČTENÍ JE SOUČÁSTÍ CELOEVROPSKÉ KAMPANĚ EUROPE READS!

Chceme zapojit co nejvíce dětí, učitelů, knihovníků i rodičů do Dnů dětského čtení, a šířit tak povědomí o pozitivním vlivu i osobním potěšení a společných zážitcích, které čtení nahlas přináší. Každý se může zapojit svou vlastní malou či velkou akcí, a každý si tak může najít takovou cestu ke knihám, která ho bude bavit.

Přečtěte si info na webu kampaně Rosteme s knihou nebo rovnou kampaně Europe Reads!

Své fotografie, videa a další materiály posílejte na: rostik@rostemesknihou.cz nebo poštou na Svět knihy, s.r.o., Fügnerovo nám. 3, 120 00 Praha 2.

Svět knihy, s.r.o.
Fügnerovo nám. 3
120 00 Praha 2
E-mail: info@rostemesknihou.cz
www.rostemesknihou.cz

 

Mezinárodní den darování knih –  14.2.2019

14. února proběhne mezinárodní den darování knih. International Book Giving Day probíhá po celém světě a jeho posláním je, jak název napovídá, darovat knihu. Akce je zaměřená zejména na děti a má rozvíjet zájem dětí o knihy. Poprvé se tento den uskutečnil v roce 2012 a od té doby je pravidelně každý rok. 

Dejte knihu dítěti ve svém okolí, doneste knihu do čekárny či třeba věnujte knihy na dobročinné účely. Knihu můžete darovat do dětských domovů, nemocničních oddělení, nízkoprahových zařízení nebo do knihovny. Není žádné pravidlo, kam či komu knihu dát. Darovat můžete knihu novou i použitou. Oslavte svátek dávání knih a darujte dětem knihu! 

Více na - https://bookgivingday.com/ 

 

Vánoční posezení v knihovně r. 2018

A je tu zase – vánoční posezení v knihovně jako vždy na závěr roku. Hezky ozdobená místnost s malým stromečkem, nazdobený stůl a dárečky. Opět jsme si přinesly na ochutnání vlastní výrobky ať vytvořené na sladko nebo na slano, masité či dietní. Připíjíme si na zdraví, na závěr starého a začátek nového roku. Vzpomínáme na přátele a vyprávíme příhody veselé i smutné, které se nám staly v tomto už skoro uplynulém roce. Po rozbalení a obdivování dárečků také hovoříme o tom, co nás čeká o vánočních svátcích, kdo z dětí nás přijede navštívit, ke komu pojedeme, koho bychom chtěly vidět, ale nejde to. A jsme v tom vánočním očekávání radosti i smutku, které k těmto tajemným svátkům patří. A pomalu se blíží čas rozchodu a loučíme se s pozdravem: Tak nashle v knihovně hned po Nové roce!

 

Knihobudka  (viz fotogalerie)

Dne 3. září 2018 byla nainstalována u požární nádrže ve Stěžírkách nová knihobudka. Finanční zabezpeční si vzal na starost Obecní úřad v čele s paní starostkou D. Smetiprachovou­.Zhotovil ji náš soused a truhlář ve Stěžírkách pan Petr Zadrobílek. Knihobudka je velmi pěkná, bytelná a přehledná. Knihami ji zásobuje a i do budoucna bude knihovna Stěžírky. Jedná se knihobudku, která bude sloužit hlavně v létě pro koupající a odpočívají návštěvníky a zahrádkáře, kteří obývají opodál své chatky. Od podzimu do jara bude uložena a doufáme, že nebude muset podstupovat žádné opravy. Jako ve všech knihobudkách je i zde stejný systém. Knihu vyber, přečti, vrať a nebo vyměň.  Máme radost, že se opět podařila dobrá věc, obohatit „malou kulturou“ naše spoluobčany.

 

Posezení s kronikou

Dne 14. března 2018 se v podvečer konalo v knihovně Stěžírky malé posezení nad kronikou a fotografiemi z minulosti obce, které za uplynulé roky nafotila a do alb zařadila pí Eva Kloučková. Návštěvníci akce mohli vidět mnoho zajímavých foto (od výletů Klubu žen, Čs. svazu žen, důchodců, návštěv významných osobností ve Stěžírkách, různých akcí – plesů, karnevalů…). O kroniku byl samozřejmě také zájem. Je zde zaznamenána výstavba obce od samých začátků s popisnými čísly a jejich různými majiteli a jiné významné události ze života obce. Také jsme si vyměňovali vzpomínky na lidi, kteří už mezi námi nejsou, bohužel už je jich docela hodně.
A tak doufám, že to bylo milé a příjemné posezení s přáteli a že si ho určitě ještě někdy zopakujeme.
Za knihovnu: Odvárková

 

Vánoční večírek 2017
A rok se s rokem sešel a je tu zase! Vánoční večírek v knihovně v KD Stěžírky. Vyzdobily jsme si knihovnu dle našich představ, nanosily z domů občerstvení, které jsme samy upekly, vytvořily, příp. i koupily. Opravdu jen oči přecházely. A už jsme kolem stolu a začínáme přípitkem a přáním hezkých vánoc, nového roku a hlavně to zdraví!! K tomu nám hrají koledy a voní svíčky. Dárečky, kterými se navzájem obšťastňujeme, čekají na rozbalení a ten vhodný okamžik brzy nastal. A je to milé i s povídáním o starých časech a přátelích, dětech a rodině. Některé už odcházíme (čekají i jiné povinnosti) a jiné přicházejí (nestihly v určeném čase) a večírek pokračuje až do nočních hodin. A potom se rozcházíme s příjemným pocitem vánoční nálady, která nás provází i v dalších vánočních dnech. Díky vám všem KAMARÁDKY A PŘÍTELKYNĚ. A za rok – zase nashledanou!

 

Beseda v knihovně
Dne 12. 6. 2017 proběhla v knihovně ve Stěžírkách beseda občanů Stěžírek se zastupiteli. Pozvali jsme pana J. Kloučka, J. Říhu a J. Špryňara z důvodu zájmu o chod naší obce. Sešli jsme se u malého občerstvení i s novými sousedy ze sídliště Pod Lesem a ptali se zastupitelů na různé akce. Dávali jsme i návrhy na řešení a zastupitelé nám je buď vyvraceli, nebo i podporovali. A o co šlo?
Např. jako každoročně byla vyhlášena pro občany obce brigáda na čištění požární nádrže ve Stěžírkách (koupaliště), které se již několik let zúčastňujeme v určitém počtu, ale věk a nemoci nás bohužel tíží a brigádníků je čím dál méně a tím je to více pracné pro ty zbývající. Brigádníci byli převážně ze Stěžírek a přitom koupajících je rok od roku více a to nejen ze Stěžer ale i z HK a okolí!! Navrhovali jsme k této akci různá řešení a uvidíme, jak se k tomu obec za rok přikloní. Zvláštní je, že hasiči čistí nádrž ve Stěžerách, další rybník (foto na nástěnce), ale u nádrže ve Stěžírkách mimo Mirky Noskové nebyl nikdo. Také nás bolí problém napouštění nádrže vodou. V řešení je nová studna, doufáme, že za rok už bude funkční. Je to ostuda napouštět nádrž více jak 1,5 měsíce a vlastně stále není plná. Další bod našich stesků byl např. nedostatečný úklid sněhu na silnici v zimních měsících (v určité části obce), kde je zúžená silnice a parkují tam auta. Snad i to se podaří vyřešit. Také jsme narazili na problém vývěsek na našem novém sídlišti Pod lesem, kde není kam umístit různá oznámení, informace. Objevil se i problém špatné slyšitelnosti obecního rozhlasu, což se průběžně řeší. Nově jsme se dozvěděli o chystané úpravě hlavní silnice na N.B., o nové cyklostezce do HK, o vylepšení úklidu staré, apod. Myslím, že to bylo zajímavé setkání a možná si ho zopakujeme kolem vánoc. Zároveň bych chtěla poděkovat děvčatům okolo knihovny, které přinesly malé občerstvení, aby nám beseda příjemně uběhla.
Za knihovnu: K. Odvárková

 

 

Beseda se zastupiteli Stěžírek
Zveme občany Stěžírek na besedu s místními zastupiteli
dne 12. 6. 2017 (pondělí) v 19 h do knihovny v KD.
Přijďte se ptát a diskutovat o „ probíhajících" akcích, dávat nové návrhy a nápady na zlepšení života tady u nás a snažit se o nalezení řešení i jiných problémů, které nás pálí.

Za knihovnu: Odvárková

 

Návštěva z obce na výstavě v knihovně.
Dne 14. 3. 2017 naši knihovnu navštívila pí starostka Ing. D. Smetiprachová se zastupitelkou obce pí Mgr. J. Jeřábkovou. Prohlédli si putovní výstavu žáků školy Danety v Hradci Králové a obdivovaly, mimo jiné i jejich práci s hlínou (busta Karla IV. a mince). Výstava se jim líbila pro náročnost výroby, se kterou si museli dětí z uvedeného zařízení poradit.

 

Putovní výstava
V knihovně v Kulturním domě ve Stěžírkách je od 20. 2. – 31. 3. 2017 otevřena putovní výstava žáků školy DANETA v Hradci Králové
nazvaná Doba Karla IV.
Jsou zde k vidění práce žáků školy (koláže, kresby, apod.), které v loňském roce vytvořili.
Výstava je otevřena:
v pondělí, středu a pátek od 16 – 18 h
nebo po domluvě na tf. 602 322 206.

 

Vánoční večírek Klubu žen Stěžírky.

Jako každoročně se letos opět konal dne 19. 12. 2016 vánoční večírek Klubu žen ve vyzdobené Obecní knihovně Stěžírky. Sešly jsme se, abychom si chvilku oddechly od vánočního rodinného shonu, v klidu poseděly, popovídaly si a zklidnily svá těla fyzicky i duševně. Přinesly jsme si navzájem k ochutnání doma vyrobené cukroví, jednohubky, slané mističky, obložené talíře, ovoce. Nechyběly ani malé dárky pro kolegyně. Také jsme zavzpomínaly na členky, které se nemohly dostavit z různých důvodů. Připomněly jsme si staré zvyky, např. rozkrojení jablíček, věštění z hrníčků, z litého olova…, Večírek se vydařil ke spokojenosti všech a doufáme, že se opět příští rok sejdeme ve stejnou dobu

 

Rozlučkový večírek.

Dne 31. 10. 2016 jsme se v prostorách knihovny v KD Stěžírky rozloučily s dlouholetou­ knihovnicí paní Evou Kloučkovou, kterou zdraví donutilo, odstou­pit z jí tak milé a skvěle vykonávané funkce. Také za tuto práci byla patřičně oceněna titulem Nejlepší knihovnice Královéhradeckého kraje za rok 2014.

V této funkci ji vystřídala pí Květa Odvárková s tím, že naši milou Evu kdykoliv rády v knihovně opět uvidíme.